Bechyňsko.czKulturně turistický informační server Bechyňska

  • Navštivte památky v Bechyni a okolí

    Navštivte památky v Bechyni a okolí

  • Využijte možností ke sportovním aktivitám

    Využijte možností ke sportovním aktivitám

Borkovická blata
Tisk článku

Borkovická blata

 

Rašeliniště Borkovická (Soběslavská) blata se nachází asi 15 km jihovýchodně od Bechyně nedaleko obce Borkovice, které jsou vzdáleny asi 7 km jihozápadně od Soběslavi. Hlavní ložisko rašeliny ohraničuje spojnice obcí Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty a Komárov

borkovická blata


Těžba rašeliny v podobě borků se dříve prováděla primitivním způsobem zvaným "píchání borků". Speciálními rýči se ukrajovaly rašelinné cihly, které se sušily a po vysušení používaly pro domácí otop. V 50. letech dvacátého století byla v oblasti Borkovic zahájena průmyslová těžba rašeliny, jež byla po vytěžení hlavních ložisek zastavena.

Nejzachovalejší část blat o rozloze 54,5 ha bylo v roce 1980 vyhlášeno přírodní rezervací. Jím dnes prochází 5,5 km dlouhá Naučná stezka Borkovická blata. Má celkem 31 zastávek, na nichž je návštěvník seznamován s rázovitou blatskou kulturou, způsoby těžby rašeliny a následnými rekultivacemi i s jednotlivými druhy flóry rostoucí na blatech. Uprostřed rezervace byla vybudována vyhlídková věž s pěknými výhledy na celý prostor Borkovických blat. Trasa stezky vede z větší části po povalovém chodníku. 


borkovická blataborkovická blataborkovická blataNa jižním okraji lesa při komunikaci z Mažic do Soběslavi leží parkoviště, které je vstupní branou do prostoru Borkovických blat a na naučnou stezku. Jiný přístup umožňuje rovněž silnice Soběslav - Bechyně s odbočkou vlevo ve Vesci u Vlastiboře. Ta přivede návštěvníka až do Mažic, v jejichž blízkosti je začátek stezky. Pěší turisté mohou využít žlutě značené trasy z Veselí nad Lužnicí, která je po 6 km přivede k Borkovickým blatům. Ze Soběslavi sem umožňuje přístup trasa modré značky (asi 13 km). 


zdroj: www.pf.jcu.cz

mapa

Tisk článku
Máte připomínky ke zlepšení našeho webu?
Kontaktujte nás!

Aktuality

Vánoční náměstí
více
Keramické trhy (Bechyně)
více

Víte, že na našem webu najdete v pravém sloupci přesnou předpověď počasí pro náš region?


Spuštěn kulturně turistický portál Bechyňsko.


Virtuální prohlídka městem Bechyně:

virtuální prohlídka